איך להיות מאושר? אושר אינו מטרה אלא דרך חיים

להיות מאושרים
לעתים נדמה לנו שנהיה מאושרים רק כשהחיים שלנו יהיו מושלמים: כשהזוגיות תשתפר, כשנתקדם בעבודה, כשנעבור דירה… אך למעשה החיפוש אחר המושלמות הוא אחד המכשולים העיקריים העומדים בפני השגת האושר. לאדם מאושר יש קשיים ומשברים כמו לכל אדם אחר, אך במקום תחושת ייאוש וכישלון – הוא מצליח לקחת את האתגר ולהפוך אותו לנקודת צמיחה והתפתחות אישית. ככל שנדע לפתח את כוחות הנפש שקיימים בנו, נוכל ליצור בסיס איתן שיאפשר לנו למצוא את האושר בחיים. מידת האושר שנרגיש תלויה בגורמים כגון תחושת מימוש עצמי, טיב מערכות היחסים עם האנשים הקרובים אלינו והיכולת להתאים את עצמנו למצבים משתנים.

מערכות היחסים בחיינו

יכולת לקיים קשר זוגי תומך, חיי משפחה טובים וקשרים חברתיים משמעותיים היא גורם המשפיע רבות על תחושת האושר והשייכות לעולם. אחת המטרות בטיפול היא להבין מדוע מערכות היחסים בחיינו מתנהלות כפי שהן, ובהדרגה לשנות אותן על מנת שיהיו מספקות יותר. למשל, בעת משבר בזוגיות, אנו מבררים איזה דפוס ההתנהגות באינטראקציה הזוגית אינו בריא ומנסים להבין ממה הוא נובע וכיצד ניתן לשנות אותו.
מימוש עצמי
שאיפה למימוש עצמי הוא כוח מניע בחייו של אדם והיא משפיעה רבות על תחושת האושר. מימוש עצמי איננו נקודת יעד עתידית מוגדרת, אלא תהליך מתמשך שמלווה את האדם לאורך חייו. אדם שמסוגל למצוא עניין ביום-יום מרגיש תחושת סיפוק ומלאות. מימוש עצמי מתחיל בהכרה באיכויות הייחודיות שלנו והיכולת לתת להן ביטוי בעולם.
שינויים בחיים
הילדים מתבגרים, ההורים מזדקנים, אנו חווים כל הזמן שינויים בעבודה ובמערכות יחסים. החיים מלאים במצבים משתנים שאנו נדרשים להתאים את עצמנו אליהם. הוויתור שאנו נדרשים לעשות תוך כדי ההתמודדות עם החיים המשתנים יכול להעלות תחושות של כעס, פחד, אובדן או כאב. ההכרה בחוזקותינו הייחודיות מספקות עוגן שמאפשר לנו להתמודד עם שינויים ועם משברים בחיינו.
הטיפול – אפשר להיות מאושר
רוב האנשים פונים לטיפול כשהם מתעמתים עם מצבים שאינם יכולים לפתור בעצמם או כשהם חווים רגשות קשים וכל תחושת הקלה תהיה מבורכת. לכאורה כל מה שאנו מבקשים הוא “רק לא לסבול”. מי שמגיע לטיפול רגשי למבוגרים עושה זאת מתוך הבנה, שעליו לקחת אחריות על המצב. התרגלנו להסתפק בתחושה של “אני בסדר” והבקשה להיות באמת מאושרים נראת לנו מוגזמת. בפסיכותרפיה גופנית האדם פוגש את עולמו הפנימי דרך התנסות חווייתית ומצליח בהדרגה להפוך את האתגרים לנקודות צמיחה. הקושי הופך מאויב למורה. במסגרת הטיפול מתרחשים תהלכי הגילוי העצמי וההתפתחות האישית, שהם הבסיס ליכולת לראות את הטוב בחיינו ולחוש אושר אמיתי ומתמשך.

איך להיות מאושר בשישה חלקים – אהבה
כדי להיות מאושרים צריך לאהוב, לצאת מעצמך לטובת מישהו אחר.
זוגיות בריאה יציבה ומלאת תשוקה היא גורם חשוב, ובנוסף גם מעגל חברתי קרוב ומגוון שיש בו ערבות הדדית ואכפתיות כנה הוא מאוד משמעותי.

יואב ניומן, מטפל ריגשי (מבוגרים)

אני מאמין שכל אדם יכול לחיות חיים מלאים ומספקים. כל אחד יכול לאהוב, להיות נאהב ולהרגיש שלם עם עצמו. אך לעתים הדרך ארוכה ומפותלת ונדמה שהדבר בלתי אפשרי. ברגעים כאלו, הפנייה לטיפול רגשי יכולה להיות נקודת מפנה ולסייע לו למצוא את הכוחות הפנימיים בכדי להתמודד עם קשייו.

דילוג לתוכן