טיפול רגשי חוויתי – החיבור בין המילים לחוויה

מה זה טיפול רגשי חוויתי?
אדם פונה לטיפול רגשי למבוגרים חוויתי לאחר הכרה בצורך בשינוי. טיפול רגשי הוא מעין מסע משותף של המטפל והמטופל שמטרתו שיפור איכות החיים של המטופל. קשר טיפולי המבוסס על אמון הוא הקרקע הבטוחה שמאפשרת לאדם לגלות את עולמו הפנימי. טיפול רגשי בדגש על התנסות חווייתית מחזק את האפשרות לעקוף את הביקורת העצמית ולבטא את הרגש שמתחת לפני השטח.

ביטוי רגשי


גישת “טיפול רגשי חוויתי” מכירה בצורך לשלב בין ניסיון להבין את העולם הפנימי באמצעות שיחה, לבין ביטוי רגשי על ידיי התנסות חווייתית בחדר הטיפול, כגון: טיפול באמנות, פסיכותרפיה גופנית, תנועה ודרמה. אני מאמין שהנפש של כל אדם שונה ומיוחדת ולכן השאיפה בתהליך הטיפולי היא למצוא את הדרך המתאימה ביותר להתייחס לצורך הרגשי שעולה באותו רגע. אותו ביטוי שהוא מעבר למילים מאפשר מפגש משמעותי עם העולם הפנימי שלא תמיד נגיש בשיחה מילולית בלבד.

דוגמה ל – “טיפול רגשי חוויתי”


אדם נכנס לחדר בסערת רגשות ומספר על אירוע שקרה לו במהלך השבוע. בשיחה המתפתחת אנו מגלים את הרבדים הרגשיים שמאחורי הסיפור. ככל שהמטופל מחובר יותר לרגשותיו, ניתן לזהות אלמנטים אישיים לא מילוליים שמתלווים לדיבור שלו, כמו תנועות ידיים. במקרה כזה אפשר למקד את תשומת הלב בתחושה הגופנית ולשאול “מה הידיים רוצות לעשות”. מגוון אפשרויות התגובה הוא רחב, למשל: “אני רוצה להרחיק משהו ממני” או “אני מרגיש מתח ועצבים בידיים שבא לי לשחרר”. במקרה כזה אפשר להציע התנסות בתרגילים שקשורים בהרחקה או שחרור. כך ניתנת הזדמנות למימוש הצורך הרגשי שהיה חבוי בתוך הסיפור שהאדם הגיע איתו למפגש.

עיבוד רגשי – התובנה שאחרי החוויה


בשיחה שלאחר ההתנסות החווייתית, אנו מעבדים את הרגשות והתחושות שעלו מתוך ההתנסות ומוצאים את נקודות החיבור לקושי שהמטופל מתמודד אתו. עיבוד רגשי זה חשוב ביותר, כדי לצאת מהמפגש עם תובנה שמסייעת לו לקחת צעד קדימה, לשבור את הדפוס המוכר ולצאת לדרך חדשה.

יואב ניומן, מטפל ריגשי (מבוגרים)

אני מאמין שכל אדם יכול לחיות חיים מלאים ומספקים. כל אחד יכול לאהוב, להיות נאהב ולהרגיש שלם עם עצמו. אך לעתים הדרך ארוכה ומפותלת ונדמה שהדבר בלתי אפשרי. ברגעים כאלו, הפנייה לטיפול רגשי יכולה להיות נקודת מפנה ולסייע לו למצוא את הכוחות הפנימיים בכדי להתמודד עם קשייו.

דילוג לתוכן