טיפול באומנות עוקף את המילים ומגיע למעמקי הנפש

טיפול באומנות מסייע לשיפור הביטחון העצמי ויכולת התמודדות עם קשיים חברתיים ורגשיים. מה עושים כשאין מילים, והנפש מבקשת ביטוי? איך ניתן לבטא את מה שעדיין לא ברור?

לכל אדם יש מנגנוני הגנה חזקים שנבנו לאורך השנים מתוך ניסיון להגן על הכאב. לעתים קרובות אותם מנגנונים ממשיכים להשפיע על החיים שלנו מבלי שנהיה מודעים אליהם.  ברגעים כאלה אפשר לפנות לאומנות. האומנות משמשת מעין “מתווך” בין הכאב הפנימי והעולם שבחוץ. חשיפת העולם הפנימי דרך הצבע, החומר, השיר, מאפשרים נגיעה בזמן מהיר יחסית, בתכנים רגשיים עמוקים שקשה לעתים להגיע אליהם בצורה ישירה. תהליך היצירה בטיפול מחבר את האדם לכוח החיים שבו, על מנת להגיע לחוויה מספקת של מימוש עצמי. טיפול באומנות מאפשר ריפוי דרך חוויה חושית נעימה, עמוקה ומעניינת.

טיפול באומנות וביטוי עצמי ללא מילים

כשהרגשות חזקים מדי, או מעורפלים מכדי לבטא אותם במילים, או כאשר אנו “נתקעים עם המילים“, אפשר לקחת את הצבעים ולהביע את העולם הפנימי על הדף. יש מי שאוהב לצייר מהר ולמרוח את הצבע על כל הדף, יש מי שחשובים לו הדיוק והפרטים. טיפול באומנות מאפשר את התחושה הפיזית של המגע עם חומרי הגלם והתנועתיות בתהליך היצירה, כאשר אלו מחברות את האדם לרגשותיו העמוקים. השקיעה בתוך העבודה היצירתית מאפשרת התבוננות בנפש ומהווה כניסה למצב בו הגבול בין העולם הפנימי והחיצוני מיטשטש. מצב זה מאפשר לרגשות שהיו מודחקים לעלות מעל פני השטח.

יש אנשים שנרתעים מלהשתמש בציור מתוך החשש שהם “לא יודעים לצייר”. עבודה יצירתית בטיפול אינה נמדדת מנקודת מבט שיפוטית של יפה או לא יפה. הדגש הוא לא על הטכניקה והאסתטיקה, אלא על ביטוי מוחשי שמשקף את הרגשות והתחושות של האדם.

טיפול באומנות להתמודדות עם לחץ נפשי

כשאדם שרוי בתקופה קשה או מתמודד עם משבר, המערבולת הרגשית שסוחפת אותו לא מאפשרת לו את המרחב ההכרחי כדי להבין את השינויים בעולמו הרגשי. בעזרת טיפול באומנות, הבעה ויצירה הוא יכול לבטא את רגשותיו בציור, להסתכל על היצירה וללמוד דרכה על עצמו. האלמנטים השונים בציור מסמלים חלקים מהנפש שעד אותו שלב היו חבויים בתוכו. הוצאת חלקים אלו אל הנייר מאפשרת נקודת מבט מפוכחת על הרגשות שלפני כן הציפו את נפשו. היצירה כשלעצמה היא אמירה של חוזק נפשי המאפשר לאדם להתמודד עם קשייו ממקום עוצמתי.

מודעות עצמית והתפתחות אישית דרך ציור

כאשר תהליך היצירה מסתיים מתעוררת השאלה:  מה המשמעות של הציור?

לשאלה זו אין תשובה מידית. במהלך הבדיקה המשותפת של האלמנטים השונים, כגון בחירת צבע מסוים או מיקום הדמויות על הדף, אנו מגלים במהלך טיפול באומנות את הרובד הרגשי של הציור. התייחסות לתכנים שעולים מתוך הציור מאפשרת לאדם להתבונן על עולמו הפנימי מנקודת מבט נוספת. תוך כדי השיחה עם המטפל נוצרים הקשרים לתחומים נוספים בחיים שלא עלו בתחילת המפגש. חיבורים  אלה הם המהות של התהליך הטיפולי אשר מסייע לאדם לעשות שינוי בחייו.

יואב ניומן, מטפל ריגשי (ילדים)

אני מאמין שכל אדם יכול לחיות חיים מלאים ומספקים. כל אחד יכול לאהוב, להיות נאהב ולהרגיש שלם עם עצמו. אך לעתים הדרך ארוכה ומפותלת ונדמה שהדבר בלתי אפשרי. ברגעים כאלו, הפנייה לטיפול רגשי יכולה להיות נקודת מפנה ולסייע לו למצוא את הכוחות הפנימיים בכדי להתמודד עם קשייו.

דילוג לתוכן