כיצד אינטליגנציה גופנית משפיעה על חיינו

נהוג אמנם לדבר על הרגשית, אך אינטליגנציה גופנית היא אחד מסוגי האינטליגנציות החשובות המוגדרת כיכולת לשלוט בתנועות הגוף בצורה מיומנת, מובחנת ומבוקרת, על מנת להביע מסרים שונים, רעיונות ורגשות.

אינטליגנציה גופנית כוללת מספר מרכיבים, כגון:

  • מודעות גופנית: היכולת להיות מודעים למצב הגוף, לתנועותיו ולתחושותיו.
  • קואורדינציה: היכולת לתאם בין תנועות הגפיים, העיניים אפילו הגבות ועוד.
  • איזון: היכולת לשמור על יציבות הגוף ויציבה אשר משדרת תפיסה חיובית של דימוי עצמי.
  • כוח: פשוטו כמשמעו, היכולת להפעיל כוח פיזי.
  • גמישות: היכולת לכופף את הגוף ולהיות דינאמיים מבחינה פיזית.
  • זריזות: היכולת לבצע תנועות מהירות והחלטיות המשדרות ביטחון עצמי גבוה.

בסופו של דבר, אינטליגנציה גופנית חשובה לתפקוד תקין בחיי היומיום, בין אם מדברים על פעולות בסיסיות כמו הליכה, אכילה והלבשה, וכן לפעילויות מורכבות יותר כמו ספורט, ריקוד או משחקים. אבל מעבר להכול, אנשים עם אינטליגנציה גופנית גבוהה הם בדרך כלל בעלי כישורים מוטוריים מפותחים, הם מצליחים בפעילויות ספורטיביות ויצירתיות, והם בעלי מודעות גופנית גבוהה.

גם אם אתם מרגישים מגושמים מעט, דעו כי אינטליגנציה גופנית היא אינטליגנציה שניתן לפתח ולשפר באמצעות פעילות גופנית ותרגול. פעילות גופנית תורמת לשיפור המודעות הגופנית, הקואורדינציה, האיזון, הכוח, הגמישות והזריזות.

מה היא אינטליגנציה גופנית?

על פי שיטת אלבאום אינטליגנציה גופנית אחראית על האופן בו אנו נעים במרחב ועל מידת היעילות בה אנו מתפקדים בחיי היום יום. רובנו מתייחסים ליכולת להתנועע כאל דבר מובן מאליו. אולם, תנועה מורכבת, המשלבת מספר מערכות בו-זמנית, כגון: תיאום בין יד ימין ליד שמאל, בין יד ורגל, או קשר עין-יד, הינו דבר המהווה קושי לילדים רבים. בהרבה מקרים, מקור הקושי איננו באיברי הגוף, אלא במוח, המתקשה להעביר את כל ההוראות להפעלת האיברים בו זמנית – דבר שגורם לקואורדינציה לקויה, המביאה לקשיים בתפקוד. שיטת אלבאום פיתחה מערך של תרגילי קואורדינציה, המחזקים את הקשר בין שתי המיספרות במוח, תיאום קשר עין-יד וויסות חושי, שליטה על שרירי גלגל העין לצורך קריאה שוטפת ומוטוריקה עדינה.

אינטליגנציה גופנית ומוטיבציה להצלחה

באופן טבעי לילד יש מוטיבציה גדולה להצליח ולהפוך את הוריו לגאים בו. כאשר אנחנו רואים שילד מתקשה בלימודים, בהתארגנות או בתפקוד הכללי, לעתים נדמה לנו שהילד מתנגד, לא מוכן לשתף פעולה, או אפילו מתעצל. תפיסה זו מביאה לחינוך באמצעות עונשים ופרסים שלא מתייחסים לבעיה באופן מעמיק ולכן לא מצליחים לפתור אותה כך שתקדם את יכולותיו של הילד.

אז למה הילד שלי לא מצליח?

לעתים נדמה שהעתקה מהלוח זו פעולה פשוטה אבל עבור ילדים רבים היא משימה מורכבת. ההעתקה דורשת שילוב של מערכות רבות כמו, מוטוריקה עדינה לצורך כתיבה. קשר עין -יד כדי להצליח למצוא שוב ושוב את המקום הנכון על הלוח ובמחברת. כל זה תוך כדי שהילד מנסה גם להבין את החומר הנלמד ולא רק להעתיק אותו באוטומט תחת לחץ של זמן, לפני שהמורה מוחקת את הלוח. כל הקושי הזה מצטבר בהדרגה לאורך שעות רבות יום אחרי יום, ככול שעובר הזמן גדל הפער בין רמת התפקוד שלו ביחס לבני גילו. עם הזמן מתגבשת תחושת תסכול וחוסר אונים, הילד מתחיל להאמין  שהוא כישלון ותחושת הביטחון העצמי והמסוגלות שלו מתערערות. התמיכה של הבית חשובה ומכריעה בתפיסת האני של הילד, ולפעמים גם הילד וגם המשפחה זקוקים להתערבות מקצועית על מנת שלא להעמיק את התחושות הקשות לכדי בעיה רגשית ממשית.

חידוד אינטליגנציה גופנית בשיטת אלבאום

מתן תמיכה לילד בפיתוח האינטליגנציה הגופנית, מסייע לו לצאת ממעגל הקושי ולחוות הצלחה. יש מגוון רחב של קשיים שמשלבים בין הגופני לקוגניטיבי כגון דיסגרפיה, דיסלקציה, הפרעת קשב וריכוז, היפראקטיביות ולקות למידה לא מילולית. שיטת אלבאום פיתחה מערך של תרגילי קואורדינציה, המפעילים את שני צידי הגוף בו-זמנית ועל ידי כך, מחזקים את הקשר בין שתי המיספרות המוח. תרגול יום-יומי בתחומים של מוטוריקה עדינה, שליטה בשרירי גלגל העין, שיווי משקל, תרגילים לוויסות חושי ומיומנויות נוספות, מונעים עיכוב התפתחותי ומאפשרים לטפל בלקויות למידה בתוך המסגרת הקיימת.

מה זה בעצם אינטליגנציה גופנית
אינטליגציה גופנית כרוכה ביכולת תנועה ומודעות לתחושה הגופנית. ככול שנהיה מודעים לעצמנו יותר נוכל לתפקד ביעילות גבוהה יותר, לקבל מענה לצרכים שלנו ולהנות מעצם הפעילות הפיזית שלנו. היכולת לווסת את המתח הגופני להרפות, לנוח ולישון עמוק הם חלק חשוב מהאינטליגנציה הגופנית.

יואב ניומן, מטפל ריגשי (ילדים)

אני מאמין שכל אדם יכול לחיות חיים מלאים ומספקים. כל אחד יכול לאהוב, להיות נאהב ולהרגיש שלם עם עצמו. אך לעתים הדרך ארוכה ומפותלת ונדמה שהדבר בלתי אפשרי. ברגעים כאלו, הפנייה לטיפול רגשי יכולה להיות נקודת מפנה ולסייע לו למצוא את הכוחות הפנימיים בכדי להתמודד עם קשייו.

דילוג לתוכן