איך להתמודד עם משבר ולצאת ממנו מחוזק

משבר בזוגיות, בעיות כלכליות, לחץ, תחושת ריקנות, משבר גיל המעבר ועוד מגוון קשיים, עשויים לגרום למשבר רגשי שיכול להביא את האדם למצב של אובדן אמון בעצמו. אם זה כל כך קשה אולי אפשר לוותר, לברוח לעולם אחר, זוגיות אחרת, עבודה אחרת או אפילו סתם להישאר בבית.

שינוי נקודת מבט


התמודדות עם משבר מעמתת אותנו עם העובדה שחיינו לא יחזרו להיות אותו דבר, ואנחנו צריכים למצוא את הדרך לקבל את המציאות החדשה. אנו נדרשים לשנות את נקודת המבט שלנו על עצמנו ועל העולם כדי להפיק את המיטב מהמצב הנוכחי.

דפוסי התמודדות עם משבר


אנשים מגיבים למשבר לפי הנטייה הטבעית שלהם. יש מי שמגיב בלחץ ומנסה להשתלט על המצב הקשה בכל הכוח, ויש מי שנמנע מלהכיר בבעיה ודוחה את ההתמודדות עד לרגע האחרון. אנשים עם נטייה לדיכאון עלולים לחוש ייאוש ואדישות, ואף לפתח סימפטומים גופניים עקב העומס הרגשי. פסיכותרפיה גופנית היא שיטת טיפול שבה אנו שואפים לאזן את התגובה האוטומטית, כדי לתת מקום לסגנון התנהלות מועיל יותר.

להחזיר את האמון


תחושת איבוד שליטה שעולה בעקבות משבר בלתי צפוי מערערת את האמון הבסיסי של אדם בעצמו ובעולם. בזמן משבר יש נטייה לאדם לשפוט את עצמו בחומרה, מבלי לראות את הנקודות החיוביות בחייו. חלק מהטיפול במהלך התמודדות עם משברים היא קבלת המציאות כפי שהיא ובאותו זמן לשמור על איזון שניתן למצוא דרך להמשיך לחיות חיים מלאים ומספקים.

להפוך את המשבר להזדמנות


משברים רבים הם תוצאה של קונפליקטים שהיו קיימים זמן רב מתחת לפני השטח ולא קיבלו מענה. משבר מגיע כאשר אדם כבר לא מסוגל להמשיך להתעלם מהנושאים הלא פתורים, וחומות ההגנה נפרצות. לדוגמה, הזוגיות נקלעת למשבר כאשר חוסר המענה של הצרכים הרגשיים בקשר הזוגי, אינו מאפשר חיים משותפים של בנייה והגשמה. משברי גיל, כמו משבר גיל 40, נובע מהצורך של אדם להתנסות בסגנון חיים שונה ממה שהיה מורגל אליו בעשורים הקודמים בחייו. התמודדות עם משבר, על אף הקושי, היא הזדמנות להתייחס לתכנים רגשיים שלפני כן לא קיבלו התייחסות.

טיפול בזמן משבר


במהלך התמודדות עם משבר, אדם זקוק לתמיכה כדי להתחבר לכוחותיו. “טיפול רגשי חוויתי” משלב שיחה עם עבודה בתנועה, משחק, ואומנות. ביטוי יצירתי מסייע לאדם לגעת ברבדי הנפש העמוקים שבהם מתחולל השינוי. אדם שעובר תהליך טיפולי משמעותי מתמודד עם המשבר באופן מוצלח ורוכש תחושת ביטחון וסיפוק שתמשיך ללוות אותו בחייו.

ברגע המשבר חשוב שלא נהיה לבד
סרטון מרגש על רגע משבר, ועל כוחות הנפש שאפשר לגייס מתוך עצמך ומתמיכה הדדית. אני מאחל לכולנו להסכים לקבל עזרה כשעולה הצורך. וכאשר יש הזדמנות גם לפתוח את הלב ולעזור למי שמושיט את היד וזקוק לנו בזמן משבר.

יואב ניומן, מטפל ריגשי (מבוגרים)

אני מאמין שכל אדם יכול לחיות חיים מלאים ומספקים. כל אחד יכול לאהוב, להיות נאהב ולהרגיש שלם עם עצמו. אך לעתים הדרך ארוכה ומפותלת ונדמה שהדבר בלתי אפשרי. ברגעים כאלו, הפנייה לטיפול רגשי יכולה להיות נקודת מפנה ולסייע לו למצוא את הכוחות הפנימיים בכדי להתמודד עם קשייו.

דילוג לתוכן