טיפול רגשי למבוגרים – להתמודד יחד עם הקשיים

רובנו נוטים לקבל את שיגרת חיינו כמצב נתון. בהרבה מקרים קל יותר להנציח מצב שהתרגלנו אליו מאשר לשנות אותו. תחושות כגון, חוסר ביטחון וקושי להתמודד עם שינוי עלולות לגרום לנו להשלים עם אורח חיים לא מספק. בשלב מסוים מגיע הרגע בו אדם אומר לעצמו, “אני ראוי לחיים טובים יותר, ואני מוכן לעשות מעשה למען שיפור חיי”. המחשבה שיכול להיות טוב יותר, מובילה את האדם לחפש דרך חדשה. כדי לגלות את כוחות הנפש הדרושים לחולל את השינוי, ניתן להיעזר בטיפול רגשי.

התמודדות עם כאב נפשי


התקפי חרדה, בדידות, בושה, ודיכאון הם רק חלק מהתחושות שיכולות לגרום לסבל נפשי. לפעמים אדם חי כאילו אין מוצא מהכאב והוא מסתגל לחיים בצל הקושי. על אף התחושה הזו, חשוב לזכור שאפשר להתמודד עם כאב נפשי ושיש דרכים להתמודד עם המחיר שהוא גובה מאיתנו. אנחנו יכולים לחיות את מערכות היחסים שלנו, קשרי המשפחה והקשר עם המעגלים החברתיים שלנו לא דרך קושי אלא דרך רגשות חיוביים ולקיחת אחריות על חיינו.

טיפוח מערכות יחסים – זוגיות, קשר עם בני משפחה וחברים


טיב מערכות היחסים שלנו משפיע על מידת האושר והסיפוק בחיינו. לדוגמה משבר בזוגיות, התמודדות עם אובדן של אדם קרוב או יחסים מורכבים בתוך המשפחה עשויים להביא אותנו לקשיים רגשיים. יש מקרים בהם אנו לא מודעים לכך שסיגנון התקשורת שהתרגלנו אליו פוגע במערכות היחסים. בתהליך הטיפול הרגשי אנו מגלים את המקור הרגשי לתקשורת הלקויה. היכולת להיות קשוב לצרכים של עצמי ושל האנשים שסביבי מהווה בסיס לקשרים בין-אישיים טובים.

שינוי דפוסי התנהגות


הימנעות מהתנסויות חדשות, נטייה לדחות מטלות והתנהגות אימפולסיבית הם דוגמאות לדפוסי התנהגות שמונעים מאתנו לממש את השאיפה שלנו לחיים מלאים ומספקים. ככל שנהיה מודעים לצורך הרגשי שעומד בבסיס הדפוס ההתנהגותי שאימצנו, כך נוכל בהדרגה להשתחרר ממנו ולסגל לעצמנו דרכי התנהלות שיקדמו אותנו.

מימוש עצמי


מימוש הפוטנציאל הגלום באדם הוא צורך אנושי בסיסי. אדם שלא מצליח לבטא את כישוריו יחווה תסכול, ריקנות והעדר משמעות. חיבור למקור החיות והיצירתיות שלנו הוא תנאי למימוש הפוטנציאל האישי ולאושר. טיפול רגשי חוויתי חושף את הכישרונות הייחודיים של האדם ומעודד אותו לבטא את עצמו באופן מלא.

טיפול רגשי


טיפול רגשי חוויתי” מתייחס לגוף ונפש כשני היבטים אנושיים השלובים זה בזה. הטיפול מזמין את האדם לבטא את עצמו הן באמצעות שיחה והן דרך התנסות חווייתית בתנועה, משחק ואומנות. בכל מפגש אנו נוגעים ברובד נפשי עמוק יותר, ובהדרגה מקלפים את המחסומים שמונעים מהאדם להרגיש טוב יותר. כאשר אדם נותן מקום לכאב, כעס, פחד ושלל הרגשות שעולים בו במפגש הטיפולי, משהו משתנה בנפש ונוצרת תנועה פנימית שמאפשרת שינוי משמעותי באורח החיים של האדם.

טיפול רגשי – קשיים רגשיים להסכים לקבל עזרה
יש דברים שאף אחד לא רואה בנו, את החושך שיש בפנים, את ההתמכרות לאוכל, אינטרנט, עבודה… רק כדי לברוח ממה שקשה, שיקח את הכאב. קשיים רגשיים הם לא רק מצב רוח חולף של יום רע. זה יכול להרגיש כמו לטבוע בים, ושלכולם יהיה אותי, ואל תוותרו עלי יותר טוב בלעדי, אז בבקשה אל תשפטו

יואב ניומן, מטפל ריגשי (מבוגרים)

אני מאמין שכל אדם יכול לחיות חיים מלאים ומספקים. כל אחד יכול לאהוב, להיות נאהב ולהרגיש שלם עם עצמו. אך לעתים הדרך ארוכה ומפותלת ונדמה שהדבר בלתי אפשרי. ברגעים כאלו, הפנייה לטיפול רגשי יכולה להיות נקודת מפנה ולסייע לו למצוא את הכוחות הפנימיים בכדי להתמודד עם קשייו.

דילוג לתוכן